Online Ücretsiz Deneme Sınavları

AYT Deneme Sınavları

Sınavlarımız ücretsiz olarak çözebilirsiniz.

Ücretsiz Online AYT Deneme Sınavları

AYT SINAVI NEDİR?

Aşağıdaki butonlardan ücretsiz online denemelerimize ulaşabilirsiniz.

Alan Yeterlilik Sınavı üniversite sınavına girecek öğrenciler için hazırlanmış ikinci oturum sınavıdır. Adaylar hangi puan türünün hesaplanmasını istiyorsa kitapçıkta o testleri çözmektedir. AYT sınavının genel puana etkisi yüzde 60 olarak belirlenmiştir. Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.

Türkçe testinde; Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülmektedir. Temel matematik testinde; temel matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma , temel matematik prensiplerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülmektedir. Sosyal bilimler testinde; coğrafya , din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe, tarih alanları Fen bilimleri testinde ise biyoloji, fizik ve kimya alanları ile ilgili bilgi esaslı yeterlilikler ölçülmektedir.

Soru sayısı 160 olup sınav süresi 180 dakika olarak belirlenmiştir. AYT Deneme Sınavları 4 Testten Oluşmaktadır. Toplam soru sayısı 160, toplam süre 180 dakikadır. Dört Testi çözmek isteyen adaylar için soru başına ortalama 1,125 dk kalacaktır. Üç test çözmek isteyen adaylar için soru başına ortalama 1,5 dk kalacaktır. İki test çözmek isteyen adaylar için soru başına ortalama 2,25 dk kalacaktır.

Deneme Time sayfamızda siz değerli öğrencilerimiz için yeni AYT sistemine ve müfredatına uygun olarak hazırlanmış sorularla başarınızı arttırmayı hedefledik. Sayfamızda sınavda çıkmış sorulara ve deneme sınavlarına ulaşabileceksiniz.

AYT SINAVINDA HANGİ DERSTEN KAÇ SORU ÇIKAR?

  • Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1: 40 soru
  • Türk Dili ve Edebiyatı 24 Soru, Coğrafya-1 6 Soru, Tarih-1 10 Soru bulunmaktadır.
  • Matematik: 40 soru
  • Fen Bilimleri: 40 soru
  • Fizik 14 Soru, Kimya 13 Soru, Biyoloji 13 Soru bulunmaktadır.
  • Sosyal Bilimler-2: 40 soru
  • Tarih-2 11 Soru, Coğrafya-2 11 Soru, Felsefe Grubu 12 Soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 6 Soru bulunmaktadır.
  • Toplam 160 Soru 180 dakikadır.